Co warto wiedzieć o płytkach ceramicznych?

Płytki ceramiczne często pojawiają się w projektach domów – można je wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przydadzą się przy urządzaniu kuchni, łazienki, przedpokoju, garażu, balkonu oraz tarasu. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje płytek ceramicznych?

Tanie płytki ceramiczne dzielą się na podłogowe oraz ścienne. Te pierwsze spotyka się częściej ze względu na ich uniwersalność. Mogą występować pod różnymi postaciami, do których zalicza się terakotę, glazurę oraz gres. Każde z nich sprawdzą się w nieco innych miejscach.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze płytek ceramicznych?

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na klasę płytek – najwyższą jakość gwarantuje klasa I. Ważną kwestią jest także nasiąkliwość. Im mniejszy procent, tym lepiej. Jej poziom może być różny w zależności od tego, do jakiego pomieszczenia mają być przeznaczone płytki. Istotna jest też grubość – najcieńsze modele stosuje się na ściany wewnętrzne, na podłodze powinny leżeć nieco grubsze, natomiast najgrubsze przeznaczone są do układania na zewnątrz. Ważnym parametrem jest ciężar objętościowy płytek. Ma on znaczenie ze względu na trudności w układaniu oraz na to, że płytki nie mogą nadmiernie obciążyć podłoża.

Jak układać płytki ceramiczne?

Przed położeniem płytek należy ocenić stan podłoża. Musi być ono zwarte i zapewniać przyczepność mocowania, by nie odkształciło się pod obciążeniem. Następnie należy je odtłuścić i odkurzyć. Warto mieć plan rozlokowania płytek. Dzięki temu robota nie pójdzie na marne.