Czy da się pić za dużo wody? Skutki

Nie jest tajemnicą, że woda jest dobra dla organizmu – pomaga w trawieniu, a nawet może uchronić Cię przed odwodnieniem. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, zbyt duża ilość dobrej rzeczy nie zawsze jest dobra. W rzeczywistości, picie zbyt dużej ilości wody może być śmiertelne – i zdarza się to częściej niż mogłoby się wydawać.

Toksyczny poziom wody (bardziej technicznie znany jako hiponatremia rozcieńczeniowa) występuje, gdy ilość sodu we krwi jest zmniejszona, powodując przesunięcie równowagi elektrolitowej w komórkach i tkankach. Ten brak równowagi może prowadzić do dezorientacji, nudności, wymiotów, drgawek i śpiączki. Najczęściej jest to spowodowane ćwiczeniami połączonymi z nadmiernym spożyciem wody w ciągu kilku godzin lub dni.

Już jeden litr wody spożyty w ciągu godziny może spowodować hiponatremię rozcieńczoną. Objawy są gorsze, jeśli uprawiasz sport; na przykład maratończycy są najbardziej podatni na ten stan ze względu na połączenie gorącej pogody i wysokiego poziomu wysiłku.

Stan ten jest bardzo poważny i potencjalnie śmiertelny; zagraża życiu w ciągu 8 godzin lub mniej, jeśli nie jest leczony. Jeśli u Ciebie lub kogoś znajomego wystąpią objawy takie jak dezorientacja lub zawroty głowy po długotrwałym wysiłku fizycznym połączonym z obfitym napiciem się wody, zwróć się do lekarza. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://feedfit.pl/ .