
Jak negocjować cenę mieszkania
Kupując mieszkanie, zarówno na rynku pierwotny, jak i rynku wtórnym, można pokusić się o negocjacje cenowe. Warto to zrobić, gdyż udane negocjacje ze sprzedającym pozwolą zaoszczędzić sporo grosza, które będzie można przeznaczyć choćby na wyposażenie zakupionego mieszkania. Jak przygotować się do negocjacji i zakończyć je sukcesem?
Negocjacje cenowe na rynku pierwotnym
Próba podjęcia negocjacji cenowych z deweloperem, powinna zostać podparta odpowiednim przygotowaniem. Jeżeli kogoś interesuje konkretna inwestycja, konkretne osiedle, musi przeprowadzić dokładne analizy z nią związane.
Najważniejsze kwestie dotyczą między innymi tego, czy inwestycja została już ukończona, jest zamieszkania, czy mowa dopiero o etapie budowy. Gdy budynki stoją, pojedyncze mieszkania są sprzedane, to należy wiedzieć, od kiedy prowadzona jest sprzedaż. Ile wynosi średnia cena mieszkania w inwestycji? Jak wygląda struktura sprzedaży mieszkań w całej okolicy? Co oprócz mieszkania wchodzi w cenę sprzedaży, a za jakie elementy należy dopłacić (miejsce postojowe, komórka lokatorska itp.).
Udając się na negocjacje cenowe, warto mieć rozpoznanie dokładnie rynek pierwotny w okolicy, oferty innych deweloperów. Posiadanie planu B może być przydatne w trakcie negocjacji cenowych.
Kiedy negocjacje cenowe nie dają efektu, można spróbować uzyskać inne korzyści. Zamiast obniżki za metr kwadratowy, uzyskać gratis np. miejsce postojowe.
Jeżeli dla kupującego nie są problemem mieszkania niestandardowe, o dziwnym układzie, ciężkie do sprzedania, to można wyrazić chęć jego zakupu. Przy tego typu lokalach mieszkaniowych deweloperzy zazwyczaj chętniej decydują się na negocjacje.
Jak negocjować ceny na rynku wtórnym?
Rynek wtórny różni się od pierwotnego, szczególnie kiedy dojdzie do negocjacji cenowych. Tutaj sprzedającym jest zazwyczaj osoba prywatna, nie deweloper. Co zrobić, jak działać, aby uzyskać obniżkę na cenie mieszkania używanego?
Dokładne rozpoznanie sytuacji na rynku wtórnym w danej okolicy. Jak kształtują się ceny? Czy jest wiele mieszkań wystawionych do sprzedaży? Czy ogłoszenia o sprzedaży „wiszą” miesiącami? Jeżeli sprzedaż mieszkań w okolicy idzie topornie, wtedy łatwiej negocjować niższą cenę. Argumentem w negocjacjach z właścicielem może być również samo mieszkanie i jego najbliższe sąsiedztwo. Czy mieszkanie jest zadbane, czy może wymaga większych prac remontowych? Czy sąsiedztwo, okolica jest przyjazna, zadbana, a może wręcz przeciwnie? Jakiekolwiek wady związane z konkretnym mieszkaniem, sąsiedztwem, mogą wpłynąć na obniżkę cenową. https://www.hestianieruchomosci.pl/