Jak poradzić sobie z depresją?

Depresja to choroba, która w ostatnich latach jest diagnozowana bardzo często. Jednocześnie wiele osób nie zna jej podstawowych objawów oraz nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie nieleczona depresja.

Jak rozpoznać depresję?

Depresja to choroba, która nie pojawia się nagle, tylko stopniowo narasta. Główny jej objaw to znaczne obniżenie nastroju. Chory czuje smutek, brakuje mu energii, traci zainteresowanie codziennymi aktywnościami. Trudno jest mu się zmobilizować do pracy i innych działań. Depresji bardzo często towarzyszy także płaczliwość, problemy z apetytem i z zasypianiem. Chorzy budzą się bardzo wcześnie i nie mogą już zasnąć. Charakterystyczne jest także to, że chory dużo gorzej czuje się w pierwszej połowie dnia.

Jak należy leczyć depresję?

Leczenie depresji Warszawa powinno odbywać się pod okiem lekarza psychiatry. Wspomóc może także dobry psycholog, który poprowadzi terapię. Jest niezmiernie ważne aby nie leczyć depresji samodzielnie czy z pomocą lekarza rodzinnego. Doświadczony lekarz psychiatra przeprowadzi z nowym pacjentem wywiad. Wypyta szczegółowo o wszystkie objawy, występowanie chorób psychicznych w rodzinie oraz o występowanie u pacjenta innych chorób przewlekłych. Leczenie depresji Warszawa pod okiem fachowca zwykle polega na przepisaniu leków, których celem jest podnoszenie nastroju. Leki antydepresyjne działają także przeciwlękowo i regulują sen. Ważne jest by zacząć je przyjmować jak najwcześniej bo pełne ich działanie następuje dopiero po kilku tygodniach. Niekiedy lekarze wspomagająco przepisują także leki nasenne albo środki o działaniu uspokajającym.