Kiedy należy wymienić tarcze i klocki hamulcowe w samochodzie?

Klocki i tarcze hamulcowe wraz z filtrami oleju i powietrza to elementy wymieniane w aucie najczęściej.

Kiedy powinna nastąpić wymiana hamulców?

Częstotliwość wymiany  układu hamulcowego zależy od wielu czynników. Jeśli jeździmy jedynie po mieście – wymiana powinna następować co około 30 tysięcy kilometrów. Gdy samochód służy nam głównie na trasie sytuacja wygląda nieco lepiej – co około 60 tysięcy kilometrów. Znaki, że należy wymienić elementy naszych hamulców, to ich nierównomierna praca powodująca nierzadko ściąganie auta na bok oraz nieprzyjemne dźwięki. Zmniejsza się tu również efektywność hamowania, co jest bardzo niebezpieczne. Niestety wiele ludzi wymienia hamulce wówczas, gdy stare się zużyją do końca, choć jest to naprawa, z którą nie warto czekać.

Jak samodzielnie sprawdzić czy powinniśmy wymienić hamulce?

Jeśli elementy hamulców nadają się do wymiany, widać to zazwyczaj na pierwszy rzut oka po zdjęciu koła. Jeśli na klockach pozostało mniej niż 2-3 mm części roboczych, a tarcze są nierówno zużyte i mają głębokie wcięcia – bez wątpienia konieczne jest zastąpienie ich nowymi.

Komu zlecić wymianę hamulców?

Tak naprawdę wystarczą podstawowe narzędzia, trochę czasu i smar w spreju, a klocki oraz tarcze można wymienić samodzielnie. W kieszeni pozostaje wówczas około  150zł. Jednak gdy nie mamy pojęcia o motoryzacji, dla własnego bezpieczeństwa oraz pasażerów lepiej zlecić to dla mechanika. Ważne jest, aby nie tylko wymienił elementy, ale również prawidłowo oczyścił układ oraz rozruszał wszystkie podzespoły. https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/