Metody leczenia alkoholizmu

Długotrwały proces

Leczenie alkoholizmu w naszym kraju jest dla wszystkich osób bezpłatne. W zależności od samej sytuacji oraz także możliwości leczenia może mieć tak naprawdę charakter ambulatoryjnej terapii czy też na zamkniętym oddziale. Niektórym w zupełności wystarczy psychoterapia, inni z kolei poddać się powinni także leczeniu farmakologicznemu leczeniu alkoholizmu. Powinniśmy wiedzieć jak przebiega leczenie alkoholizmu oraz dowiemy się, gdzie się zgłosić, aby móc rozpocząć w ogóle terapię. Detoks alkoholowy Łódź jest procesem długotrwałym. Trwa najczęściej pomiędzy 18 a 24 miesiące. Leczenie przede wszystkim polega na indywidualnej psychoterapii oraz psychoterapii grupowej.

Leczenie alkoholizmu w poradni odwykowego leczenia

Psychoterapia związana bezpośrednio z leczeniem alkoholizmu rozpoczęta powinna być w poradniach odwykowego leczenia. Jest prowadzona mniej więcej dwa lub też trzy razy w tygodniu w popołudniowych godzinach. Pierwszym i podstawowym etapem psychoterapii jest etap trwający między cztery a sześć miesięcy. W odwykowych poradniach udziela się także pomocy rodzinom alkoholików, a więc współuzależnionym.

Leczenie alkoholizmu na oddziale pobytu dziennego

Możemy także się udać na leczenie alkoholizmy ambulatoryjne w oddziałach pobytu dziennego. Zajęcia się odbywają dokładnie pięć razy w tygodniu i trwają od 8 do 14.00. Etap podstawowy terapii trwa osiem tygodni. Nie dla wszystkich forma leczenia ambulatoryjnego jest dobrym rozwiązaniem. Niektórzy po prostu mają do poradni odwykowych zbyt daleko czy też trudno jest im utrzymać tak długo abstynencję, na przykład z uwagi na społeczne względy. Oni mogą jak najbardziej skorzystać z leczenia na oddziałach całodobowych, które trwa między sześć a osiem tygodni. Na przyjęcie jednak muszą poczekać od kilku, a czasem nawet do kilkunastu tygodni. Wszystko to musimy mieć na względzie. W innym wypadku możemy się rozczarować. Nie powinniśmy do tego dopuszczać. Nie możemy się bowiem niczym zniechęcić.