Pamięć – kiedy można dostrzec, że ma się z nią wyraźny problem?

Jeśli masz problemy z przypomnieniem sobie czegoś, warto wiedzieć, że może to być oznaką problemu. Istnieje wiele różnych rodzajów utraty pamięci, ale ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej zauważysz, że masz problem z pamięcią, tym lepiej. 

Podstawowe oznaki, które wskazują, że z naszą pamięcią zaczyna się coś złego dziać

1) Trzeba sporządzać listy, aby coś zapamiętać.

2) Trudności z nadążaniem za rozmowami lub filmami.

3) Nie pamiętasz, co wydarzyło się wczoraj lub w zeszłym tygodniu.

4) Masz więcej problemów w pracy niż kiedykolwiek wcześniej, być może dlatego, że nie pamiętasz, nad jakimi projektami pracujesz lub czego oczekują od Ciebie klienci.

5) Częściej niż zwykle zdarzają się wypadki w domu i w pracy – potykanie się o przedmioty lub zgubienie kluczy lub okularów – co może być spowodowane słabą koncentracją, a także problemami ze wzrokiem i słuchem.

Jak leczyć zaburzenia związane z pamięcią?

Istnieje wiele sposobów leczenia zaburzeń pamięci, w tym przyjmowanie leków i terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Pomocne mogą być także poniższe wskazówki:

Jedz żywność korzystną dla mózgu

Zrównoważona dieta wspomaga zdrowie i funkcjonowanie mózgu. Pokarmy bogate w przeciwutleniacze, takie jak ciemna zielenina liściasta i jagody, mogą pomóc w ochronie mózgu przed stresem oksydacyjnym, który uszkadza komórki. Spróbuj dodać do swojej diety więcej pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, jeśli masz problemy z pamięcią.

Ćwicz regularnie, aby poprawić swój nastrój i poziom energii

Oba te czynniki wpływają na zdolność koncentracji na zadaniach, takich jak zapamiętywanie nazwisk i numerów telefonów.

Bądź aktywny społecznie 

Unikaj izolacji; interakcje społeczne pomagają poprawić funkcjonowanie umysłowe poprzez stymulowanie uwalniania dopaminy w mózgu – neuroprzekaźnika, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pamięci.

Ogranicz spożycie alkoholu

Nadużywanie alkoholu zakłóca normalną aktywność mózgu i spowalnia powrót do zdrowia po urazach.

W razie dalszego występowania problemów z pamięcią, warto udać się do specjalisty. Pomoże on wskazać odpowiednie dla nas leczenie zaburzeń pamięci w formie online, jak i stacjonarnie, wybierając dogodną dla nas opcję.