
Pamięć – kiedy można dostrzec, że ma się z nią wyraźny problem?
Spis treści
Jeśli masz problemy z przypomnieniem sobie czegoś, warto wiedzieć, że może to być oznaką problemu. Istnieje wiele różnych rodzajów utraty pamięci, ale ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej zauważysz, że masz problem z pamięcią, tym lepiej.
Podstawowe oznaki, które wskazują, że z naszą pamięcią zaczyna się coś złego dziać
1) Trzeba sporządzać listy, aby coś zapamiętać.
2) Trudności z nadążaniem za rozmowami lub filmami.
3) Nie pamiętasz, co wydarzyło się wczoraj lub w zeszłym tygodniu.
4) Masz więcej problemów w pracy niż kiedykolwiek wcześniej, być może dlatego, że nie pamiętasz, nad jakimi projektami pracujesz lub czego oczekują od Ciebie klienci.
5) Częściej niż zwykle zdarzają się wypadki w domu i w pracy – potykanie się o przedmioty lub zgubienie kluczy lub okularów – co może być spowodowane słabą koncentracją, a także problemami ze wzrokiem i słuchem.
Jak leczyć zaburzenia związane z pamięcią?
Istnieje wiele sposobów leczenia zaburzeń pamięci, w tym przyjmowanie leków i terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Pomocne mogą być także poniższe wskazówki:
Jedz żywność korzystną dla mózgu
Zrównoważona dieta wspomaga zdrowie i funkcjonowanie mózgu. Pokarmy bogate w przeciwutleniacze, takie jak ciemna zielenina liściasta i jagody, mogą pomóc w ochronie mózgu przed stresem oksydacyjnym, który uszkadza komórki. Spróbuj dodać do swojej diety więcej pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, jeśli masz problemy z pamięcią.
Ćwicz regularnie, aby poprawić swój nastrój i poziom energii
Oba te czynniki wpływają na zdolność koncentracji na zadaniach, takich jak zapamiętywanie nazwisk i numerów telefonów.
Bądź aktywny społecznie
Unikaj izolacji; interakcje społeczne pomagają poprawić funkcjonowanie umysłowe poprzez stymulowanie uwalniania dopaminy w mózgu – neuroprzekaźnika, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pamięci.
Ogranicz spożycie alkoholu
Nadużywanie alkoholu zakłóca normalną aktywność mózgu i spowalnia powrót do zdrowia po urazach.
W razie dalszego występowania problemów z pamięcią, warto udać się do specjalisty. Pomoże on wskazać odpowiednie dla nas leczenie zaburzeń pamięci w formie online, jak i stacjonarnie, wybierając dogodną dla nas opcję.